At the end of each Fringe we recognise excellence at our prestigious Awards Ceremony. Our archive page shows winners from past years. We list current award winners and nominees below:
Event
ACCIDENT AVOIDANCE TRAINING FOR CUTLERY USERS: LEVEL 1 (Ian Crawford)
BRAIN RINSE, PUPPETRY OF THE AUDIENCE (Mike Raffone)
KATE BUTCH IN KATE IF YOU WANNA GO BUTCHER (Kate Butch) - AWARD
LOVEHARD: MURDERED BY MURDER (LoveHard)
PUNEL SHOW (Darren Walsh & Mark Simmons)
Individual
THE ALASDAIR BECKETT-KING MYSTERIES (Alasdair Beckett-King)
ALFIE MOORE: GETTING AWAY WITH MURDER (Alfie Moore)
DARREN WALSH: S'PUN (Darren Walsh)
HARRIET BRAINE: TOTAL ECLIPSE OF THE ART (Harriet Braine) - AWARD
HARRIET KEMSLEY: FREAK (Harriet Kemsley)
HOW NOT TO KILL YOURSELF WHEN LIVING IN THE SUBURBS (Adam Vincent)
NATHAN CASSIDY: THE MAN IN THE ARENA (The Rat Pack Productions Ltd/Nathan Cassidy)
BUXTON DAY OF DANCE (Chapel-en-le-Frith Morris Men)
LOS NACIMIENTOS (dotdotdot dance)
A NIGHT IN HAVANA (Wallflower Dance) - AWARD
THE BOY WHO GREW WINGS (Whispering Woods) - AWARD
AN EVENING OF CLOSE-UP & STAGE MAGIC (High Peak Magic Society)
TINY! BEASTS, BIRDS AND BUTTERFLIES (Stone and Water)
Small Group/Ensemble
BIG ROCKING BLUES NIGHT (Herding Catz Blues Band)
DAPHNIS DUO (Alice Kirwan & Holly Melia)
EGRIEGA: MR DIFFERENT (Egriega)
THE LAST WORD IN CELTIC GYPSY KLEZMER: A FESTIVAL/FRINGE SHOWCASE (Dodo Street Band) - AWARD
MUHA: EASTERN EUROPEAN CONTEMPORARY FOLK (MUHA)
TANGO & RUMBANGO! FLUTE & PIANO RECITAL (Rachel Johnson & Jemima Palfreyman)
Large Ensemble
100 YOUNG MUSICIANS SET TO WOW BUXTON (Nottingham Music Service) - AWARD
AMORE! (City of Manchester Opera)
MIXED CHAMBER DELIGHTS (Cheshire Chamber Collective)
MUSIC FROM THE PEAKS (Peak District Music Centres)
SOUND SCAPE (KEMS Contemporary)
Solo Instrumental
Simon Mercer (CENTENARY ORGAN RECITAL)
Dale Storr (DALE STORR SMOKIN' HOT NEW ORLEANS BLUES AND BOOGIE)
Jonathan Ellis (PIANO RECITAL)
Dinara Klinton (PIANO RECITAL: A FESTIVAL/FRINGE SHOWCASE)
Richard Haslam (RUMINATIONS - GUITAR RECITAL) - AWARD
Vocal Performance
Ordsall Acappella Singers (ACAPPELLA AND CAKE)
Enkelit (ANGELS OF THE NORTH) - AWARD
Close Enough - Barbershop Singers (CLOSE HARMONY CLASSICS)
Buxton Studio Choir (SUMMER SHOWCASE)
FORGET ME NOT – THE ALZHEIMER'S WHODUNNIT (Rob Gee)
THE GLUMMER TWINS (David Harmer and Ray Globe)
THE UNSUNG (Genevieve Carver and The Unsung Funeral Band) - AWARD
VERA BRITTAIN'S TALE: A TESTAMENT TO A LOST YOUTH (Discover Buxton Tours)
THE SHAKESPEARE JUKEBOX (Buxton Drama League) - AWARD
Production
LABELS (Worklight Theatre)
THE MARRIAGE OF KIM K (Leoe & Hyde)
MRS ROOSEVELT FLIES TO LONDON (Hint of Lime Productions)
PEER GYNT by Henrik Ibsen, adapted by Gruffdog Theatre (Gruffdog Theatre) - AWARD
SUPER HAMLET 64: PARODY DLC (Edward Day)
THE UNKNOWN SOLDIER (Grist To The Mill Productions Ltd)
VINCENT RIVER by Philip Ridley (Sudden Impulse Theatre Company)
Youth Production
LORD OF THE FLIES (REC Youth Theatre)
WE LOST ELIJAH (Shadow Syndicate) - AWARD
Actor - Female
Lois Temel (BEEREY)
Lesley Emery (BEING JULIE ANDREWS)
Lexi Wolfe (INDISCRETION)
Helen Rutter (THE LADDER by Helen Rutter)
Alison Skilbeck (MRS ROOSEVELT FLIES TO LONDON)
Cameryn Moore (THE PRETTY ONE (AND OTHER THINGS THAT NEED TO BE SAID))
Jessica Newborough (VINCENT RIVER by Philip Ridley) - AWARD
Actor - Male
Tayo Aluko (CALL MR ROBESON)
Joe Sellman-Leava (LABELS)
Edward Day (SUPER HAMLET 64: PARODY DLC)
Ross Ericson (THE UNKNOWN SOLDIER) - AWARD
Sam Bates (VINCENT RIVER by Philip Ridley)
Rob Gee (FORGET ME NOT – THE ALZHEIMER'S WHODUNNIT)
Youth Actor
James Chetwood (LORD OF THE FLIES)
Alex Paul (LORD OF THE FLIES)
Ben Edmonds (LORD OF THE FLIES)
Irene Ebeye (WE LOST ELIJAH) - AWARD
Matthew Floyd-Jones (RICHARD CARPENTER'S CLOSE TO YOU) - AWARD
Nigel Osner (ANGEL TO VAMPIRE!)
Edward Day (SUPER HAMLET 64: PARODY DLC)
Vicky Hancock (JEU JEU LA FOILLE'S FRONTAL LOBOTOMY)
Event
BUXTON ART TRAIL 2017 (Buxton Art Trail) - AWARD
DERBYSHIRE OPEN 2017 (Buxton Museum and Art Gallery)
THE GREAT DOME ART FAIR (Peak District Artisans)
WILDNESS AND WET (The Green Man Gallery)
Artist
Michela Griffith (BUXTON ART TRAIL 2017)
Adele Kime (DERBYSHIRE H₂O)
Jill Kerr (DERBYSHIRE H₂O)
Mark Langley: Aspectus Apricus (DERBYSHIRE OPEN 2017)
Sue Lewis-Blake: Cloud Rise (DERBYSHIRE OPEN 2017)
Giles Davies (THE GREAT DOME ART FAIR) - AWARD
ALL OUR YESTERDAYS - BUXTON SAYS, 'LET US ENTERTAIN YOU' (Present from the Past)
CUPID AND THE KING: THE KINGS' COURTESANS (Mr Simpson's Little Consort) - AWARD
MEET THE MUSEUM EXPERTS (Buxton Museum and Art Gallery)
BUXTON PRIDE PICNIC (Stone and Water) - AWARD
(for original, challenging work with high production values)
THE MARRIAGE OF KIM K (Leoe & Hyde) - AWARD